d87377 International Security Institutions

CEVRO University
summer 2020
Extent and Intensity
0/0. Type of Completion: zk (examination).
Teacher(s)
PhDr. Libor Frank, Ph.D. (lecturer)
Mgr. Daniel Machytka, Ph.D. (lecturer)
PhDr. Jan Paďourek (lecturer)
Tomáš Raděj, Ph.D. (lecturer)
Tomáš Šmíd (lecturer)
Guaranteed by
Department of Security Studies – Departments – President – CEVRO University
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je seznámit studenty s podobou, fungováním, agendou, nástroji a vzájemnými vztahy klíčových mezinárodních organizací a režimů zabývajících se zajišťováním bezpečnosti. Předmět se zabývá institucionalizací bezpečnostních vztahů v globální perspektivě: věnuje se nejenom institucím, tvořícím evropskou bezpečnostní architekturu (NATO, EU, OBSE, Rada Evropy), a institucím zajišťujícím globální management bezpečnosti v širším smyslu (OSN) ale i nezápadním regionálním bezpečnostním organizacím (Africká unie, ASEAN) a režimům. Po úspěšném absolvování budou studenti schopni porozumět diskusím o postavení, významu a úloze mezinárodních (multilaterálních) institucí v zajišťování mezinárodní stability a bezpečnosti v posledních přibližně sto letech. Budou rozumět tomu, že na význam, role a prospěšnost mezinárodních bezpečnostních institucí existovaly a existují různé názory, které v zásadě odpovídají základním myšlenkovým tradicím v rámci teorií mezinárodních vztahů. Zároveň budou rozumět současnému mezinárodnímu institucionálnímu uspořádání v oblasti bezpečnosti v Evropě i mimo ni. Budou znát koncept Evropské bezpečnostní architektury i podobu, postavení a činnost jednotlivých institucí působících v jejím rámci.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Mezinárodní bezpečnost a její institucionální zajištění: klíčové koncepty (kolektivní bezpečnost, kooperativní bezpečnost, bezpečnostní společenství, rovnováha moci, mezinárodní organizace a mezinárodní režimy).Teorie mezinárodních vztahů a mezinárodní bezpečnost.
    2. První moderní pokus o kolektivní bezpečnost - Společnost národů. Systém OSN po roce 1945 (založení OSN, Rada bezpečnosti OSN)
    3. Evoluce a milníky OSN. Současné diskuse o reformě OSN a složení RB OSN. Nástroje OSN při zajišťování mezinárodní bezpečnosti. Praktické aktivity OSN.
    4. Evropská bezpečnostní architektura: současný stav a budoucí perspektivy (NATO, EU/CSDP, OBSE a jejich vzájemné vztahy). NATO v době studené války.
    5. Adaptace Severoatlantické aliance po skončení studené války.
    6. NATO a vojenské operace krizového managementu.
    7. Bezpečnostní rozměr evropského integračního procesu.
    8. OBSE - pokus o regionální bezpečnostní instituci.
    9. Nezápadní regionální bezpečnostní instituce(Afrika, jihovýchodní Asie, Latinská Amerika, Varšavská smlouva, země bývalého SSSR).
    10. Mezinárodní bezpečnostní režimy I.
    11. Mezinárodní bezpečnostní režimy II.
    12. Česká republika a její členství v OSN, NATO, EU a OBSE. Role malých států v mezinárodních bezpečnostních institucích.
Assessment methods (in Czech)
V prezenční i distanční formě se kurz zakončuje ústní zkouškou. Ke zkoušce budou připuštěni pouze studenti, kteří řádně splnili podmínky k udělení zápočtu (viz dále). Na ústní zkoušku se připravte v úplném rozsahu z literatury a okruhů dle sylabu předmětu. Dále doporučujeme použít také opory ke studiu, které vám pomohou k hlubší orientaci v předmětu. V prezenční formě studenti absolvují doprovodná cvičení a semináře. V rámci seminářů studenti vypracují referát, týmovou případovou studii a seminární práci. Obsahové náležitosti těchto podmínek i způsob jejich prezentace stanoví vedoucí seminářů na úvodní hodině.V distanční formě studia dálkový studenti získají zápočet sepsáním seminární práce na definované téma v rozsahu 15 a více normostran. Seminární práce musí vycházet z odborných recenzovaných článků, z odborných monografií a ze studia doprovodné literatury. Témata seminární prací přidělí vedoucí kurzu během úvodních přednášek.
Language of instruction
Czech
Further Comments
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms summer 2013, summer 2014, summer 2015, summer 2016, spring 2017, fall 2017, spring 2018, spring 2019, spring 2020, spring 2021.
  • Enrolment Statistics (summer 2020, recent)
  • Permalink: https://is.vsci.cz/course/cevro/summer2020/d87377