SZZk_BP Security in practice

CEVRO University
summer 2021
Extent and Intensity
0/0/0. 6 credit(s). Type of Completion: SZK (final examination).
Guaranteed by
doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, LL.M.
Department of Security Studies – Departments – President – CEVRO University
Prerequisites (in Czech)
ROCNIK ( 2 )
Student losuje dvě otázky, na každou otázku má 10 min přípravy.
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Klasické teorie a přístupy ke studiu bezpečnosti. Představte Strategická studia, mírová studia a konfliktní studia. Dále vysvětlete následující teoretické přístupy: Realismus, Racionalismus, Liberalismus, Konstruktivismus a popište, čím jsou tyto teorie a přístupy přínosné pro studium bezpečnosti jako takové.
  • 2. Moderní teorie bezpečnosti a jejich vliv na vývoj bezpečnostních studií. Vysvětlete následující teoretické přístupy a popište, jakým způsobem ovlivnily oblast bezpečnostních studií: Kritická teorie a její přínosy pro zkoumání bezpečnosti. Charakteristika a přínosy Kodaňské školy.
  • 3. Universální hodnoty bezpečnosti a bezpečnostní dopady vyplývající ze střetu protichůdných civilizací. Představte klíčovou bezpečnostní terminologii, vysvětlete základní pojmy a představte mezinárodní výzkumné instituce zabývající se způsoby měření bezpečnosti.
  • 4. Dílčí druhy bezpečnosti a vzájemná komparace klíčových rozdílů. Vysvětlete a porovnejte následující okruhy: vojenská bezpečnost; bezpečnost státního režimu; sociální bezpečnost; environmentální bezpečnost; ekonomická bezpečnost; bezpečnost člověka, občana a jeho majetku.
  • 5. Příčiny a následky obou světových válek. Porovnejte hospodářské, společenské, bezpečnostní i geopolitické příčiny, dopady a následky obou světových válek. Identifikujte sérii obdobných trendů v současné mezinárodní společnosti a nalezněte paralely s dnešním světem.
  • 6. Podstata a fungování triády bezpečnosti. Charakterizujte fungování konceptu triády bezpečnosti v rámci její vnitřní i vnější dimenze. Popište, jaké znáte dílčí triády bezpečnosti a dále detailně vysvětlete podstatu i fungování triády jaderné bezpečnosti.
  • 7. Bezpečnostní politika ČR: Představte hlavní bezpečnostní hrozby a rizika ČR. V neposlední řadě vysvětlete problematiku ochranu kritické infrastruktury a surovinovou bezpečnost ČR.
  • 8. Nástroje bezpečnostní politiky. Na základě konkrétních příkladů z historie vysvětlete koncepty nazývané tvrdá a měkká síla v bezpečnostní politice a dále charakterizujte omezení jejich použití i následná rizika pro post-konfliktní společnost.
  • 9. Organizace spojených národů a její vliv na mezinárodní bezpečnostní prostředí. Vysvětlete úlohu, fungování a omezení Rady Bezpečnosti OSN. Představte klíčový obsah Charty OSN a popište její vliv na bezpečnostní politiku členských států.
  • 10. Washingtonská smlouva, Severoatlantická rada, úloha a možnosti omezení působení NATO. Alianční operace. Představte organizační strukturu a fungování Severoatlantické aliance. Dále se zaměřte na porovnání významu NATO v době Varšavského paktu a v současnosti.
  • 11. Fungování evropské bezpečnosti. Popište vývoj a fungování vnější i vnitřní bezpečnosti Evropské unie. Vysvětlete pět strategických cílů v oblasti vnitřní bezpečnosti EU, charakterizujte Stockholmský program a představte očekávaný budoucí vývoj.
  • 12. Obranný a bezpečnostní rozměr EU, důvody pro evropské vojenské operace a smlouva Berlin plus. Představte bezpečnostní a obrannou politiku EU. Charakterizujte pojmy Západoevropská unie, Berlin plus a formování evropské armády. Vysvětlete dopady Lisabonské smlouvy a novou strategii pro bezpečnostní a zahraniční politiku Evropské Unie z roku 2016.
  • 13. Transatlantická vazba. Vysvětlete pojmy westernizace i amerikanizace. Dále charakterizujte aktuální dilemata západní liberální společnosti a fenomén globalizace jako bezpečnostního jevu.
  • 14. Soupeření o zdroje, strategické suroviny a energetická bezpečnost. Vysvětlete problematiku soupeření o zdroje a představte související konflikty. Dále vysvětlete vliv moderních technologií dotýkající se změny preferenčních zdrojů i změny zdrojových surovinových regionů.
  • 15. Zbraně hromadného ničení a omezení jejich použití v současné praxi. Kategorizujte a posléze charakterizujte dílčí zbraně hromadného ničení. Vysvětlete jejich specifický účinek, působnost i dopady jejich užití. Dále vysvětlete postoj odstrašení v diplomacii a představte klíčové mezinárodní úmluvy působící proti využívání zbraní hromadného ničení.
  • 16. Role náboženství a národnostních menšin na bezpečnostní politiku státu. Vysvětlete vznik rizik spojený s náboženským extremismem a popište chování nebezpečných náboženských sekt. Dále představte syndrom menšiny a rozdílné způsoby určené k jejich přirozené i nucené asimilaci.
  • 17. Mezinárodní organizace a soukromé vojenské i bezpečnostní společnosti a jejich vliv na mezinárodní bezpečnost. Představte klíčové organizace i soukromé bezpečnostní společnosti, popište jejich vliv na hodnotový žebříček referenčního subjektu a vysvětlete omezení i přínosy jejich působení, jak v době míru, tak i při vojenské operaci.
  • 18. Vliv organizovaného zločinu na bezpečnostní stabilitu mezinárodní společnosti. Charakterizujte vliv proliferace drog a obchodu s lidmi na hodnoty postižené společnosti. Představte další dílčí druhy mezinárodního zločinu i způsoby boje proti těmto aktivitám.
  • 19. Nové technologie a způsob jejich využití napříč bezpečnostními konflikty historie. Přibližte dopady civilního technologického vývoje i vliv kontinuálního rozvoje vojenských technologií na bezpečnostní prostředí jak v historii, tak i v současnosti.
  • 20. Kybernetická bezpečnost a sběr informací podle jednotlivých sektorů zpravodajských složek. Vysvětlete problematiku sběru informací ve vazbě na fungování zpravodajských a informačních složek státní bezpečnosti. Přibližte problematiku kybernetické bezpečnosti jako nového bezpečnostního fenoménu.
Language of instruction
Czech
The course is also listed under the following terms fall 2020, spring 2021, fall 2021, spring 2022, summer 2022, fall 2022, spring 2023, summer 2023, fall 2023, spring 2024.
  • Enrolment Statistics (summer 2021, recent)
  • Permalink: https://is.vsci.cz/course/cevro/summer2021/SZZk_BP