SZZk_MB International security

CEVRO University
summer 2021
Extent and Intensity
0/0/0. 6 credit(s). Type of Completion: SZK (final examination).
Guaranteed by
doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, LL.M.
Department of Security Studies – Departments – President – CEVRO University
Prerequisites (in Czech)
ROCNIK ( 2 )
Student losuje dvě otázky, na každou otázku má 10 min přípravy.
Course Enrolment Limitations
The course is offered to students of any study field.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Média jako funkcionální aktér sekuritizace. Přibližte měnící se roli současných médií a jejich význam pro sekuritizaci aktuálně vnímaných mezinárodních bezpečnostních hrozeb. Vysvětlete rozdíl mezi pojmy „hrozba“ a „bezpečnost“, dále obecně popište sekuritizaci a média, jakož i komplexní roli médií v ozbrojených konfliktech.
  • 2. Fenomén islámského radikalismu. Popište měnící se povahu jevu, zvaného „foreign fighters“, na příkladu konfliktů v Sýrii a v Iráku od r. 2012. Jaký dopad může mít tento jev např. na evropskou bezpečnost? Vysvětlete povahu a hrozbu sebevražedného terorismu ze strany islámských radikálních uskupení.
  • 3. Terorismus 21. století. Jak se ve 21. století změnila analýza a predikce teroristických hrozeb a rizik? Popište vliv internetu a sociálních médií na globální terorismus, dále i možné propojení terorismu s organizovaným zločinem a se šířením či použitím ZHN. Objasněte celkové dopady teroristických hrozeb mj. na mezinárodní civilní letectví
  • 4. Nová povaha válek ve 21. století. Objasněte fenomén tzv. hybridních válek, a to na příkladu ruské agrese proti Krymu a proti Ukrajině. Vysvětlete mj. vedení kybernetické války s využitím konkrétních příkladů (Stuxnet, Petya aj.). Objasněte příčiny a důsledky konfliktů ve 21. století (demografické, sociologické, ideologické, ekonomické aj.). Jak ovlivnily americkou doktrínu a vnímání moderních válek konflikty v Iráku a v Afghánistánu?
  • 5. Definice konfliktu, konfliktní cyklus, vysvětlení vzniku a průběhu konfliktu s důrazem na ozbrojené konflikty a mezinárodní bezpečnost. Na konkrétních příkladech z historie aplikujte výše určené pojmy.
  • 6. Vnitrostátní ozbrojené konflikty a území spory od skončení studené války. Vysvětlete problematiku teritoriálních sporů s důrazem na pojmy diskriminace, autonomie, federalizace a nezávislost jako možnost řešení společenského a bezpečnostního pnutí.
  • 7. Současná bezpečnostní situace v postsovětském prostoru. Definujte a charakterizujete aktér, problémy i konflikty, se kterými se soudobá mezinárodní společnosti potýká. Propojte svůj výklad vybranými regionálními aspekty mezinárodní bezpečnosti.
  • 8. Současná bezpečnostní situace v oblasti jižní Asie (aktéři, problémy, konflikty). Vysvětlete regionální aspekty mezinárodní bezpečnosti v asijském makroreginu a charakterizujte bezpečnostní význam této oblasti pro světovou bezpečnost.
  • 9. Současná bezpečnostní situace v oblasti Dálného Východu (aktéři, problémy, konflikty). Vysvětlete regionální aspekty mezinárodní bezpečnosti v asijském makroreginu a charakterizujte bezpečnostní význam této oblasti pro světovou bezpečnost.
  • 10. Základní strategické dokumenty, bezpečnostní a obranná strategie ČR. Napojení bezpečnosti ČR na EU a NATO. Ve vazbě na její silné i slabé stránky představte aktuální otázky národní bezpečnosti a vysvětlete jejich vliv na soudobou českou společnost. Dále představte aktuální audit národní bezpečnosti ČR.
  • 11. Protiteroristická politika EU. Charakterizujte kriminální model protiteroristické politiky EU a přibližte názorovou i aplikační pestrost dílčích členských států a jejich protiteroristických postojů.
  • 12. Definujte disciplíny strategických studií, mírových studií a konfliktních studií. Vysvětlete dopady těchto přístupů na vývoj mezinárodní bezpečnosti a přibližte hlavní teoretický základ stojící na pozadí těchto přístupů.
  • 13. Aktuální vývoj v současných válkách. Válka v Afganistánu, Sýrii a Jemenu. Jaká je pozice Západu při řešení konfliktů na Blízkém východě. Jakou mají podporu v Evropě a Spojených státech amerických. Jak ovlivňují bezpečností politiku v jednotlivých členských státech EU a NATO.
  • 14. Vztahy v Severoatlantické aliance a vztahy mezi EU a NATO, vztah mezi Tureckem a EU. Politické závazky členských států NATO. Strategie Ruské federace a Číny s ohledem na probíhající konflikty.
  • 15. Globalizace a její dopad na fungování mezinárodního systému. Vysvětlete obsah pojmu globalizace a představte její různé definice. Rozeberte okolnosti nástupu globalizace a její dopady na hlavní součásti mezinárodního systému (aktéři, bezpečnost, ekonomika atd.). Uveďte hlavní problémy spojené s globalizací.
  • 16. Proměny konfliktů v současném světě. Vysvětlete, jaké jsou typické rysy konfliktů v éře po konci studené války a v čem se tyto konflikty svou povahou liší od konfliktů za studené války. Charakterizujte proměny konfliktní logiky i způsoby zapojení různých typů aktérů do konfliktů. Pokuste se vysvětlit, proč jsou některé regiony ke konfliktům náchylnější než jiné.
  • 17. Současná evropská politika. Představte hlavní prvky evropské integrace a institucionálního vývoje Evropské unie od Maastrichtské smlouvy do současnosti. Charakterizujte a vysvětlete hlavní problémy, s nimiž se v současnosti Evropská unie potýká, a uveďte souvislosti mezi vnitřními problémy EU a vnějšími vlivy
  • 18. Střet demokracie a autoritářství. Popište demokratizační procesy v době po konci studené války a identifikujte hlavní trendy a problémy, které s nimi souvisejí. Vysvětlete důvody a okolnosti demokratické recese a rozeberte nástroje, které autoritářské režimy používají proti demokratickým státům.
  • 19. Lidská práva a humanitární intervence coby politický nástroj. Vysvětlete proměny v náhledu na lidská práva a humanitární intervenci po konci studené války a uveďte, v jakých případech a jakými způsoby byly tyto nástroje aplikovány. Charakterizujte problémy spojené s posíleným postavením LP a humanitární intervence v současném mezinárodním systému.
  • 20. Pozice a role České republiky v mezinárodním systému. Charakterizujte postavení České republiky v mezinárodním systému a rozeberte její hlavní aktivity na mezinárodní politice. Vysvětlete hlavní principy a trendy její zahraniční politiky a její limity.
Language of instruction
Czech
The course is also listed under the following terms fall 2020, spring 2021, fall 2021, spring 2022, summer 2022, fall 2022, spring 2023, summer 2023, fall 2023, spring 2024.
  • Enrolment Statistics (summer 2021, recent)
  • Permalink: https://is.vsci.cz/course/cevro/summer2021/SZZk_MB