d101106 Bezpečnostní konflikty a společnost

Vysoká škola CEVRO
léto 2015
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
Prof. MUDr. Jan Österreicher, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra bezpečnostních studií – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Cílem studijního předmětu je získání komplexních znalostí mechanizmů bezpečnostní politiky na praktických příkladech v historii a jejich celospolečenského vlivu.
Osnova
  • Civilizace, Evropa 2025, Globalizace, Hodnoty a bezpečnostní politika státu, Měkká síla, Menšiny a jejich vliv na bezpečnostní politiku, Možné alternativy řešení evropské a globální bezpečnosti, Náboženství, Nevládní organizace a jejich vliv na bezpečnostní politiku, Posun národních zájmů v poslední generaci, Současné operační postřehy, Soupeření o zdroje, Správná vláda, Technologická převaha nad protivníkem, Transatlantická vazba, Úloha armády jako nástroje bezpečnostní politiky Chammurapi – městské státy, zákoník a úloha zrady; Řecko-perské války – uhájení demokracie, hoplíté vs. demokracie v praxi; Alexandr Veliký – Význam bitvy u Gaugamel na středozemí a blízký východ; Rozmach a pád Říma – střet civilizací (punské války, války s Pyrrhem, války s barbary), eroze hodnot, hodnotové dědictví; Karel Veliký – francká říše. Hodnotové dědictví a šíření náboženství; Španělská reconquista – od multikulturalismu k jednolitosti; Křižácké výpravy – vliv demografie a náboženství; Islámský rozmach – vznik a šíření úspěšných hodnot; Mongolské výboje – úspěšné hodnoty vyžadují technologie a přijetí společnosti; Japonská civilizace a válečnictví. Kodex Bušidó v praxi; Svatá říše římská. Vztah císařů a papežů. Eroze hodnot;
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, léto 2020, jaro 2021.