C 2020

Jaroslav Brabec. Prvorepublikový politik a dlouholetý představitel komunální elity v Karlíně.

CIESLAR, Jiří

Základní údaje

Originální název

Jaroslav Brabec. Prvorepublikový politik a dlouholetý představitel komunální elity v Karlíně.

Název česky

Jaroslav Brabec. Prvorepublikový politik a dlouholetý představitel komunální elity v Karlíně.

Název anglicky

Jaroslav Brabec – A Longstanding Representative of the Municipal Elite and the First-Republic Politician.

Autoři

CIESLAR, Jiří (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vydání. Praha, Martin Jemelka (ed.), Volby v Praze: Z dějin pražské volební kultury (1848-1945). Ediční řada Centra středoevropských studií, společného pracoviště vysoké školy CEVRO Institut, z. ú., a Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i., Svazek 4. Praha: NLN, MÚA AV ČR, v. v. i., CEVRO Institut, z. ú., 2020. od s. 45-65, 65 s. Ediční řada Centra středoevropských studií, společného pracoviště vysoké školy CEVRO Institut, z. ú., a Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i., S, 2020

Nakladatel

NLN, MÚA AV ČR, v. v. i., CEVRO Institut, z. ú.

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

60101 History

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/27590101:_____/20:00000139

Organizační jednotka

Vysoká škola CEVRO

ISBN

978-80-7422-790-5

Klíčová slova česky

Volby.- Praha - Volební kultura

Klíčová slova anglicky

Elections - Prague - Electoral culture

Štítky

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 5. 5. 2021 10:08, Mgr. Jiří Cieslar

Anotace

V originále

V první třetině 20. století byl neoddiskutovatelnou autoritou lokální politiky JUDr. Jaroslav Brabec (1869–1930). Do politiky vstoupil na konci 19. století a setrval v ní většinu svého aktivního života, ať již jako komunální politik, starosta Karlína (1909–1919), poslanec Revolučního národního shromáždění Republiky československé (1918–1920) nebo senátor (1920–1929). Cieslarova studie jednoznačně prokazuje sepětí komunální a celostátní politiky v kariérních trajektoriích mnoha významných pražských politiků, kteří začínali jako obecní zastupitelé, aby se během kariéry propracovali do nejvyšších pater československé politiky. S Brabcovým jménem je tak spjat nejen vývoj Karlína v nesnadném desetiletí kolem první světové války a ustavení druhé komory československého parlamentu, ale i jeho angažování v obhajobě československé menšinové politiky na mezinárodních fórech (1921). Umění odejít z politického výsluní se učí politikové po generace, nejinak je tomu i dnes. Brabcova vynucená rezignace na senátorský mandát ve prospěch stranicky konformnějšího kolegy a hořký konec politické kariéry, které přispěly i k jeho předčasnému úmrtí, jsou tak trpkým, ale i dnes uvěřitelným koncem jedné zářné politické kariéry.

Anglicky

Portrait of a representative of municipal and later also national political life in the period before and after the establishment of the independent Czechoslovakia, the lawyer JUDr. Jaroslav Brabec. The essay chronologically covers his personal and political development, starting with the building up of his political career as a lawyer and the mayor of Karlín, through his activities in the National Party and his shift towards the reformative constitutional wing (later, he became its leading representative within the Old Czech Party), to his political career as a member of the Czechoslovak National Democratic Party in the Revolutionary National Assembly and then also in the Senate, where he dealt with international issues. The essay is focused on the first years of “building” the new state, especially on Brabec’s participation in the preparation of the Czechoslovak constitution of 1920 and the laws that established so-called Greater Prague in 1922.