k82584 Balkán a evropská politika

CEVRO University
summer 2010
Extent and Intensity
0/0. Type of Completion: z (credit).
Teacher(s)
Mgr. Matyáš Zrno (lecturer)
Guaranteed by
Department of Political Science and International Relations – Departments – President – CEVRO University
Course Enrolment Limitations
The course is only offered to the students of the study fields the course is directly associated with.
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je seznámit studenty navazujícího magisterského studia politologie s hlavními specifiky balkánského poloostrova v kontextu evropské politiky 19. a 20.století. Kurz kombinuje historický pohled s pohledem mezinárodních vztahů a exkurzemi do etnografie tak aby došlo k plnému pochopení událostí, které v 90.létech vyvrcholily krvavým rozpadem Jugoslávie a historicky prvním vojenským angažmá NATO. Hlavní doraz bude kladen na proces vniku moderních národů a národních států na území někdejší Jugoslávie, její sjednocení a dvojitý rozpad se zvláštním zřetelem na úlohu mezinárodního společenství (ES/EU, NATO a OSN). V průběhu semestru proběhne dobrovolné promítání tématických hraných a dokumentárních filmů a setkání s přímými účastníky konfliktu v bývalé Jugoslávie.
Syllabus (in Czech)
  • 1. Balkánský poloostrov do počátku 19.století (příchod Osmanů, soužití původního křesťanského obyvatelstvo s muslimy, islamizace, ohlas osmanské nadvlády v dnešní době)
    2. Národy a nacionalismus (Vznik národně-osvobozeneckých hnutí balkánských národů, národní hnutí etnických skupin Balkánu v komparativní perspektivě, balkánské národy na cestě od zisku autonomii k nabytí státnosti, mezietnické soužití v době nacionalismu)
    3. Balkánské války, první světová válka a vznik Jugoslávie (územní rozšíření balkánských křesťanských států, změny v etnické struktuře balkánských států, vliv velmocí, sarajevský atentát a první světová válka a různé směry jihoslovanského sjednocení)
    4. Meziválečná Jugoslávie a druhá světová válka – odboj a kolaborace (meziválečná Jugoslávie a její mezinárodní ukotvení, národnostní politika, občanská válka za okupace a její formativní vliv na znovuoživení národnostních resentimentů koncem 80.let)
    5. Komunistická Jugoslávie do smrti Tita (poválečná Jugoslávie od stalinistického období přes roztržku se Stalinem k hledání rovnováhy mezi východem a západem, Titova národnostní politika, potlačení liberálních hnutí, kořeny pozdějších rozporů)
    6. Od smrti Tita k dezintegraci (rostoucí boj stranických špiček jednotlivých republik, snahy Bělehradu o novou centralizaci, probuzení nacionalismus jako prostředek mocenského boje, srbsko-albánský a srbsko-slovinský spor)
    7. Rozpad Jugoslávie a válka ve Slovinsku (kritické období přelomu let 1989/1990, obnova nacionální symboliky u Srbů, Slovinců a Chorvatů, vítězství Franjo Tudjmana v Chorvatsku, vznik autonomních srbských oblastí, postoj federální armády a S.Miloševiće)
    8. Válka v Chorvatsku (posun Miloševiće od snahy o získání kontroly nad celou Jugoslávií k myšlence „Velkého Srbska“, chorvatská vnitřní politika - spory mezi HV a HOS, pozdní reakce ES a USA, vnitřní rozpory v ES/EU při řešení krize, dohoda o příměří z ledna 1992, chorvatská diplomatická a vojenská afirmace a léto 1995 – operace Blesk a Bouře a konec Republiky srbská Krajina)
    9. Válka v Bosně a Hercegovině (patová pozice bosenských muslimů, nezávislost a válka, rozpory mezi klíčovými členy EU navzájem a uvnitř NATO mezi evropskými státy a USA, pozice bosenských Chorvatů a Záhřebu).
    10. Válka v Bosně a Hercegovině II (náboženská radikalizace bosenských muslimů a příliv islámských dobrovolníků, postupná změna pozic Bělehradu, „minometné“ incidenty a postoj NATO, Goražde a Srebrenica, americká politika vyrovnávání si, podzimní ofenzívy bosenské a chorvatské armády v roce 1995 a Daytonská mírová dohoda)
    11. Válka v Kosovu (vývoj albánské otázky,problém rozdělení albánského etnického prostoru po roce 1913, oddělený vývoj v Kosovu a Albánii do roku 1968)
    12. Válka v Kosovu II (situace po nepokoje 1968 a 1981, ústavní změny, nástup Miloševiće k moci, pasivní rezistence, deziluze z Daytonu, vzestup UCK, mezinárodní intervence).
    13. Bývalá Jugoslávie po roce 1999 (pád Miloševiće, relativní stabilizace na Kosovu, krátká občanská válka v Makedonii, rozpad srbsko-černohorského svazku)
    14. Bývalá Jugoslávie a organizovaný zločin a mezinárodní terorismus (pozice islámských radikálů v balkánských státech, stupeň indoktrinace místního muslimského obyvatelstva, organizovaný zločin a míra jeho nebezpečí pro státy, perspektiva po případném vstupu států západního Balkánu do EU).
Language of instruction
Czech
Further Comments
The course can also be completed outside the examination period.

  • Permalink: https://is.vsci.cz/course/cevro/summer2010/k82584