SZZk_BM_BP BM - Bezpečnost v praxi

Vysoká škola CEVRO
jaro 2024
Rozsah
0/0. 6 kr. Ukončení: SZk.
Předpoklady
PROGRAM ( N - BM )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Osnova
  • 1. Vysvětlete rozdíl mezi pasivními a aktivními prvky ochrany. Charakterizujte a vysvětlete význam pojmu referenční objekt, hospodářská opatření pro krizové stavy a uveďte účel souboru typových činností složek IZS. Jaký význam má zásada legality u služebního zákroku? Uveďte vnější faktory bezpečnosti, popište a specifikujte je.
  • 2. Vysvětlete pojem mechanické zábranné systémy obvodové ochrany. Vysvětlete pojem sekuritizace. Popište rozdílnost reakce jednotlivých základních složek IZS a jejich postupů při záchranných a likvidačních pracích. Definujte pojmy bezpečnost a pocit bezpečí.
  • 3. Vysvětlete pojem mechanické zábranné systémy plášťové ochrany. Princip varování a informování obyvatelstva jeho formy, druhy varování a účel. Úkoly a činnosti IZS. Prvosledové hlídky policie – význam, vznik a funkce.
  • 4. Popište jednotlivé destruktivní a nedestruktivní metody překonávání zámkových systémů. Jaké jsou způsoby současných možností ukrytí obyvatel a ukrytí obyvatelstva improvizovaným způsobem. Popište a vyjmenujte jednotlivé složky IZS, jejich funkci, úkoly a činnosti. Uveďte, čím a jak prvosledové hlídky policie přispívají k ochraně měkkých cílů v ČR.
  • 5. Uveďte, jaké prvky PZTS lze použít v provázanosti s prvky MZS k plášťové ochraně. Jaké jsou zásady a rozdíly v činnostech ostatních služeb a základních složek IZS? Definujte pojem měkké a tvrdé cíle – rozdíly, charakteristika, principy.
  • 6. Uveďte dělení zámků z hlediska otevíracího elementu, kterým je klíč. Jaký je princip a systém nouzového přežití – pojem, legislativa? Uveďte, jak se obec v rámci svých krizových plánů a vyhlášky musí připravit na oslovení stran k nezbytnému zajištění věcných zdrojů. Vysvětlete pojem korupce v bezpečnostních sborech, popište její druhy a způsoby provedení.
  • 7. Vysvětlete pojem mechanické zábranné systémy předmětové ochrany. Jaká je základní princip individuální ochrany obyvatelstva? Jaké používá obec plány krizového plánování a jak je dělíme. Popište legislativní opatření směřující ke zpřísnění opatření proti fotbalovým chuligánům a extremistům při shromážděních nebo sroceních.
  • 8. Uveďte dělení trezorů. Zdůvodněte potřebu ochrany obyvatelstva v době vyhlášených krizových stavů. Podle jaké legislativy ČR lze vyžádat věcnou pomoc? Uveďte druhy policejních opatření a jejich účel.
  • 9. Uveďte, jaké prvky PZTS lze použít v provázanosti s prvky MZS k předmětové ochraně. Co jsou likvidační práce, jaký mají význam a kdo je provádí na místě mimořádné události? Podle jaké legislativy ČR lze vyžádat osobní pomoc? Vysvětlete význam prevence kriminality a čím se prevence měří.
  • 10. Uveďte předmět a pojem fyzické ochrany vč. úkolů fyzické ochrany. Rozlište prostředky protichemické ochrany osob, a jaký je princip jejich ochrany. Vysvětlete způsob, význam, členění a metody plánování nezbytných dodávek. Dělení služeb Policie ČR a jejich základní úkoly, hierarchie Policie ČR.
  • 11. Uveďte hlediska členění fyzické ochrany. Popište zařazení nebezpečnosti chemických látek do skupin a označení při jejich transportu – ADR, RID aj. Vysvětlete účel a druhy evakuace. Objasněte význam ředitelství služby pořádkové policie v systému Policie ČR.
  • 12. Uveďte metody fyzické ochrany. Objasněte vztah integrálního rizika a dílčích rizik. Uveďte, jaké právní předpisy se vztahují k povinnosti zpracování dokumentace pro krizové a havarijní stavy. Uveďte, jaké specializace pořádkové služby Policie ČR existují a jak spolupracuje tato služba s ostatními službami vč. příkladů.
  • 13. Uveďte členění a základní dokumentaci režimové ochrany. Vysvětlete pojem volba hasební látky, teorii hoření a přerušení hoření. Kdy a kým lze svolat krizový štáb? Vysvětlete význam přiměřenosti a zákonnosti před/při použití donucovacích prostředků.
  • 14. Rozdělte kamery dle typu zpracování obrazu. Vysvětlete rozdíl mezi pandemickými a typovými plány, jejich význam a funkci. Popište a charakterizujte pojem a označení subjektu zařazeného do kategorie kritická infrastruktura. Vyjmenujte a popište všechny druhy donucovacích prostředků Policie ČR.
  • 15. Uveďte, jaké právní předpisy se vztahují na provozování kamerového systému. Vyjmenujte úkoly orgánů ochrany veřejného zdraví při přípravě na krizové situace. Popište složení a úkoly bezpečnostní rady státu. Vyjmenujte a popište všechny druhy donucovacích prostředků obecní (městské) policie.
  • 16. Uveďte, k čemu slouží kamerové kvadrátory a multiplexery. Vyjmenujte krizové stavy a popište činnost záchranné zdravotnické služby. Definujte pojem průmyslová havárie. Uveďte druhy, způsoby a výhody použití zvířat jako donucovacích prostředků.
  • 17. Uveďte jednotlivé komponenty a princip fungování RFID systému. Vyjmenujte krizové stavy a popište činnost hasičského záchranného sboru. Uveďte příčiny úniku nebezpečných látek při technologických procesech. Definujte pojmy profesní etika, hodnostní označení, policejní důstojník.
  • 18. Uveďte rozdíl mezi aktivními a pasivními RFID tagy a jejich využití v praxi. Vyjmenujte krizové stavy a popište činnost Policie ČR. Definujte identifikaci nebezpečí a její metody. Charakterizujte, popište a uveďte měřící přístroje k měření radioaktivity a ionizujícího záření. v 19. Definujte pojem biometrie a uveďte příklady a typy biometrie v bezpečnostní praxi. Charakterizujte tzv. bezúhonnost osoby a proč je tato důležitá pro přijetí do bezpečnostních sborů. Vyjmenujte základní legislativní rámec zdravotnických předpisů ve zdravotnictví, týkající se poskytování základní zdravotnické péče v souvislosti s první pomoci na místě mimořádné události. Jaké známe typy analýz prevence a výpočtu rizika průmyslových havárií? Co znamená a jaký je cíl tzv. kvantitativní analýzy?
  • 20. Uveďte metody verifikace a k čemu slouží Paretův diagram. K čemu slouží zdravotně soudní znalectví. Vyjmenujte zdroje záření a popište pojem lineární přenos energie. Uveďte, k čemuslouží kontaktní body Policie ČR na hranici ČR, jaké mají úkoly, komu je činnost podřízená, jaký mají smysl. Co znamená pojem mezinárodní spolupráce a kdo ji v ČR zajišťuje?
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/jaro2024/SZZk_BM_BP