d97670 Hospodářská politika

Vysoká škola CEVRO
jaro 2017
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
Doc. JUDr. PhDr. Ilona Bažantová, CSc. (přednášející)
Mgr. Ing. Pavol Minárik, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra ekonomie – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je poskytnout základní informace o hospodářské politice, která je chápana jako záměrná politika státu a veřejnoprávních institucí s cílem ovlivnit hospodářskou realitu. Důraz je kladem na základní klasifikaci jednotlivých typů HP, monetární, fiskální a zahraničněobchodní hospodářskou politiku v kontextu současného ekonomického vývoje ve světě i v České republice.
Osnova
  • I.
    Předmět hospodářské politiky, cíle, hierarchie cílů, nástroje a subjekty HP.
    Typy koordinace ekonomiky. Typy jednotlivých hospodářských politik.
    Teoretická východiska HP a základní historický exkurz.
    II.
    Výkonnost ekonomiky, hospodářský cyklus, ek. růst a teorie krizí. Příčiny krizí a možnosti ovlivnění HP. Investiční pobídky. Historický exkurz: New Deal
    III.
    Peněžní a monetární politika: Cíle, Inflační cílení. Institucionální zakotvení. Postavení centrální banky v historii a současnosti. Peníze, tvorba peněz a bankovní multiplikátor, úloha zlata v měnových dějinách. Monetární báze. Kvantitativní měnové uvolňování.
    IV.

    onetární nástroje a jejich konkrétní používání, stanovení úrokových sazeb, operace na volném trhu (repo, overnight, devizové intervence), povinné min. rezervy. Politika levných a drahých peněz. Inflace a deflace jako měnový problém.
    V.
    Fiskální politika: Různé pohledy na úlohu státu v ekonomice. Institucionální zakotvení. Nástroje fiskální politiky a jejich používání v ČR. Veřejné rozpočty a mimorozpočtové fondy. Státní rozpočet, položky příjmové a výdajové strany státního rozpočtu, funkce a možnosti použití.
    VI.
    Vnější hospodářská politika: Cíle. Nástroje. Analýza jednotlivých položek platební bilance. Mezinárodní ekonomická integrace a úloha mezinárodních organizací.
    VII.

    ezinárodní měnové a fiskální souvislosti: Maastrichtská kritéria, proces přijímání a fungování Eura, ERM II., teorie optimálních měnových zón, Pakt stability a růstu a jeho posílení, ČNB a Evropská centrální banka. Fiskální pakt.
    VIII.
    Evropská unie, společné hospodářské politiky, koordinace hospodářských politik, vnitřní trh.

Metody hodnocení
ústní zkouška
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, léto 2020, jaro 2021.