k84873 Mezinárodní vztahy

Vysoká škola CEVRO
jaro 2017
Rozsah
24/0/0. 9 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Pavel Pšeja, Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Pavel Pšeja, Ph.D.
Katedra politologie a mezinárodních vztahů – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět studentům nabízí podrobný přehled základních prvků fungování současného mezinárodního systému a přístupů k jeho teoretické interpretaci. Studenti se naučí, jak chápat a používat koncepty jako moc, bezpečnost, konflikt, mezinárodní systém a řada dalších, dozvědí se logice chování hlavních aktérů mezinárodního systému a o jeho hlavních problémech, a naučí se také základním vlastnostem hlavních teorií mezinárodních vztahů. Cvičení slouží k praktickému procvičování probírané látky a její aplikaci na reálný svět. Předmět studentům nabízí podrobný přehled základních prvků fungování současného mezinárodního systému a přístupů k jeho teoretické interpretaci. Studenti se naučí, jak chápat a používat koncepty jako moc, bezpečnost, konflikt, mezinárodní systém a řada dalších, dozvědí se logice chování hlavních aktérů mezinárodního systému a o jeho hlavních problémech, a naučí se také základním vlastnostem hlavních teorií mezinárodních vztahů. Cvičení slouží k praktickému procvičování probírané látky a její aplikaci na reálný svět.
Osnova
  • POZNÁMKA PRO STUDENTY KOMBINOVANÉ FORMY: Na společných setkáních probereme přednášková témata dle sylabu pro vaši formu studia, viz níže. Drobné modifikace témat jsou možné v závislosti na zájmu studentů. Je nutno pečlivě načíst zadanou studijní literaturu. OSNOVA PRO DENNÍ STUDIUM: I. a) Povaha, předmět a metody disciplíny mezinárodní vztahy b) Mezinárodní systémy a režimy II. Cvičení: Seznámení se cvičením III. a) Moc a bezpečnost v mezinárodním prostředí b) Aktéři – (národní) stát kontra nestátní aktéři (IGO, NGO atd.) IV. Cvičení: Konflikt Východ–Západ V. a) Konflikty a jejich řešení b) Zahraniční politika a proces rozhodování VI. Cvičení: Mezinárodní instituce VII. a) Globalizace a současné výzvy mezinárodní politiky - lidská práva, migrace atd. b) Ekonomické a sociální aspekty mezinárodního systému VIII. Cvičení: Demokracie a lidská práva IX. a) Realismus a jeho předchůdci, neorealismus b) Liberalismus, marxismus a jejich varianty X. Cvičení: Válka v Iráku a Afghánistánu optikou teorií MV XI. a) Sociální konstruktivismus a další moderní teorie b) ČR v mezinárodních vztazích XII. Cvičení: Vybrané problémy zahraniční politiky ČR
Metody hodnocení
viz sylabus níže
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2011, zima 2012, zima 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, jaro 2018, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.