k101106 Bezpečnostní konflikty a společnost

Vysoká škola CEVRO
jaro 2018
Rozsah
24/0. 9 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Daniel Machytka, Ph.D. (přednášející)
Prof. MUDr. Jan Österreicher, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Jan Paďourek (přednášející)
Tomáš Raděj, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Daniel Machytka, Ph.D.
Katedra bezpečnostních studií – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předmět poskytuje komplexní znalosti společenských změn vyvolaných v návaznosti na konkrétní konflikty. Na historických příkladech vybraných konfliktů probíhajících od starověku až do konce 2. Světové války bude ilustrováno, jakým způsobem ovlivnil průběh bezpečnostních konfliktů soudobou společnost. Předmět dále akcentuje moderní dějiny 20. a 21. století. Pro hlubší porozumění dané problematice budou představeny i významné události z dávné historie. Z historických souvislostí budou rozebírána převážně následující témata: Chamurapi a městské státy; Řecko-perské války; Alexandr Veliký a význam bitvy u Gaugamel pro oblast Středozemí i pro Blízký východ; rozmach a pád Říma; Karel Veliký a Francká říše; Španělská reconquista; křižácké výpravy; islámský rozmach; mongolské výboje; japonská civilizace a válečnictví; Svatá říše Římská a vztah císařů i papežů. V rámci předmětu budou vysvětleny souvislost společenských změn probíhajících před i po skončení konfliktu. Cílem předmětu je vysvětlit předcházející, průvodní i následné dopady bezpečnostních konfliktů na soudobou společnost. V tomto bodě se předmět snaží identifikovat shodné hospodářské, bezpečnostní i společenské dopady, které jsou podobné napříč představenými konflikty. Hlavním nosnou linií je zde ovlivnění společenských hodnot, eroze tradičních hodnot a vznik nových bezpečnostních struktur. Předmět v neposlední řadě poskytuje přehled o informačním managementu rozhodujících funkcionářů, kdy na vybraných příkladech bude demonstrován vliv informací na vývoj, průběh i řešení samotných konfliktů.
Osnova
  • 1. Ovlivnění hodnot společnosti po vybraných konfliktech v historii. Chammurapi, rozvoj městských států a budování jejich bezpečnosti, Řecko-perské války, Alexandr Veliký a význam bitvy u Gaugamel pro oblast Středozemí i pro Blízký východ. 2. Ovlivnění hodnot společnosti po vybraných konfliktech v historii říše Římské a v historii Franské říše. 3. Společenské změny a bezpečnostní dopady spojené s islámskou expanzí. Španělská reconquista a křížové výpravy. 4. Společenské a bezpečnostní dopady spojené se sérií mongolských výbojů. Japonská civilizace, japonští válečníci středověku a válečná expanze Japonska. 5. Vývoj společenských hodnot uvnitř Svaté říše Římské a vztah císařů i papežů. Bezpečnostní i společenská specifika středověku a odkaz říše Římské. 6. Příčiny a následky obou světových válek ve 20. století. Paralely s dnešním světem a identifikace válečných rizik v současnosti. 7. Zbraně hromadného ničení a omezení jejich použití. Postoj odstrašení v diplomacii 8. Podstata triády bezpečnosti. Objektivní a subjektivní faktory, obecné charakteristiky bezpečnosti ve vztahu ke společnosti. 9. Vliv organizovaného zločinu na bezpečnostní stabilitu společnosti. Vliv drog a obchodu s lidmi na hodnoty společnosti. 10. Správná vláda a stabilita státu. Nástroje vlády, pozitivní a negativní trendy ve společnosti. Index lidského rozvoje. 11. Aktuální otázky národní bezpečnosti a jejich vlivu na soudobou českou společnost. Bezpečnostní dimenze ČR, SWOT analýza ČR a možné směřování budoucího vývoje. 12.Sběr dat a analýza informací podle jednotlivých sektorů zpravodajství. Možnosti a omezení zpravodajských složek.
Metody hodnocení
V prezenční i distanční formě se kurz zakončuje ústní zkouškou.Ke zkoušce budou připuštěni pouze studenti, kteří řádně splnili podmínky k udělení zápočtu (viz dále).Na ústní zkoušku se připravte v úplném rozsahu z literatury a okruhů dle sylabu předmětu. Dále doporučujeme použít také opory ke studiu (viz níže), které vám pomohou k hlubší orientaci v předmětu. Zápočet se v prezenční formě získává řádným splněním cvičením a seminářů. V distanční formě studia dálkový studenti získají zápočet sepsáním seminární práce na definované téma v rozsahu 15 a vícenormostran. Seminární práce musí vycházet z odborných recenzovaných článků, z odborných monografií a ze studia doprovodné literatury. Témata seminární prací přidělí vedoucí kurzu během úvodních přednášek. V prezenční formě studenti absolvují doprovodná cvičení a semináře. V rámci seminářů studenti vypracují referát, případovou studii a seminární práci. Obsahové náležitosti těchto podmínek i způsob jejich prezentace stanoví vedoucí seminářů na úvodní hodině.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2014, léto 2015, léto 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021.