d82584 Balkán a evropská politika

Vysoká škola CEVRO
léto 2010
Rozsah
0/0. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Matyáš Zrno (přednášející)
Garance
Katedra politologie a mezinárodních vztahů – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty navazujícího magisterského studia politologie s hlavními specifiky balkánského poloostrova v kontextu evropské politiky 19. a 20.století. Kurz kombinuje historický pohled s pohledem mezinárodních vztahů a exkurzemi do etnografie tak aby došlo k plnému pochopení událostí, které v 90.létech vyvrcholily krvavým rozpadem Jugoslávie a historicky prvním vojenským angažmá NATO. Hlavní doraz bude kladen na proces vniku moderních národů a národních států na území někdejší Jugoslávie, její sjednocení a dvojitý rozpad se zvláštním zřetelem na úlohu mezinárodního společenství (ES/EU, NATO a OSN). V průběhu semestru proběhne dobrovolné promítání tématických hraných a dokumentárních filmů a setkání s přímými účastníky konfliktu v bývalé Jugoslávie.
Osnova
  • 1. Balkánský poloostrov do počátku 19.století (příchod Osmanů, soužití původního křesťanského obyvatelstvo s muslimy, islamizace, ohlas osmanské nadvlády v dnešní době)
    2. Národy a nacionalismus (Vznik národně-osvobozeneckých hnutí balkánských národů, národní hnutí etnických skupin Balkánu v komparativní perspektivě, balkánské národy na cestě od zisku autonomii k nabytí státnosti, mezietnické soužití v době nacionalismu)
    3. Balkánské války, první světová válka a vznik Jugoslávie (územní rozšíření balkánských křesťanských států, změny v etnické struktuře balkánských států, vliv velmocí, sarajevský atentát a první světová válka a různé směry jihoslovanského sjednocení)
    4. Meziválečná Jugoslávie a druhá světová válka – odboj a kolaborace (meziválečná Jugoslávie a její mezinárodní ukotvení, národnostní politika, občanská válka za okupace a její formativní vliv na znovuoživení národnostních resentimentů koncem 80.let)
    5. Komunistická Jugoslávie do smrti Tita (poválečná Jugoslávie od stalinistického období přes roztržku se Stalinem k hledání rovnováhy mezi východem a západem, Titova národnostní politika, potlačení liberálních hnutí, kořeny pozdějších rozporů)
    6. Od smrti Tita k dezintegraci (rostoucí boj stranických špiček jednotlivých republik, snahy Bělehradu o novou centralizaci, probuzení nacionalismus jako prostředek mocenského boje, srbsko-albánský a srbsko-slovinský spor)
    7. Rozpad Jugoslávie a válka ve Slovinsku (kritické období přelomu let 1989/1990, obnova nacionální symboliky u Srbů, Slovinců a Chorvatů, vítězství Franjo Tudjmana v Chorvatsku, vznik autonomních srbských oblastí, postoj federální armády a S.Miloševiće)
    8. Válka v Chorvatsku (posun Miloševiće od snahy o získání kontroly nad celou Jugoslávií k myšlence „Velkého Srbska“, chorvatská vnitřní politika - spory mezi HV a HOS, pozdní reakce ES a USA, vnitřní rozpory v ES/EU při řešení krize, dohoda o příměří z ledna 1992, chorvatská diplomatická a vojenská afirmace a léto 1995 – operace Blesk a Bouře a konec Republiky srbská Krajina)
    9. Válka v Bosně a Hercegovině (patová pozice bosenských muslimů, nezávislost a válka, rozpory mezi klíčovými členy EU navzájem a uvnitř NATO mezi evropskými státy a USA, pozice bosenských Chorvatů a Záhřebu).
    10. Válka v Bosně a Hercegovině II (náboženská radikalizace bosenských muslimů a příliv islámských dobrovolníků, postupná změna pozic Bělehradu, „minometné“ incidenty a postoj NATO, Goražde a Srebrenica, americká politika vyrovnávání si, podzimní ofenzívy bosenské a chorvatské armády v roce 1995 a Daytonská mírová dohoda)
    11. Válka v Kosovu (vývoj albánské otázky,problém rozdělení albánského etnického prostoru po roce 1913, oddělený vývoj v Kosovu a Albánii do roku 1968)
    12. Válka v Kosovu II (situace po nepokoje 1968 a 1981, ústavní změny, nástup Miloševiće k moci, pasivní rezistence, deziluze z Daytonu, vzestup UCK, mezinárodní intervence).
    13. Bývalá Jugoslávie po roce 1999 (pád Miloševiće, relativní stabilizace na Kosovu, krátká občanská válka v Makedonii, rozpad srbsko-černohorského svazku)
    14. Bývalá Jugoslávie a organizovaný zločin a mezinárodní terorismus (pozice islámských radikálů v balkánských státech, stupeň indoktrinace místního muslimského obyvatelstva, organizovaný zločin a míra jeho nebezpečí pro státy, perspektiva po případném vstupu států západního Balkánu do EU).
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2009.
  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/leto2010/d82584