SZZk_BP Bezpečnost v praxi

Vysoká škola CEVRO
léto 2021
Rozsah
0/0/0. 6 kr. Ukončení: SZk.
Garance
doc. Ing. Martin Hrinko, Ph.D., MBA, LL.M.
Katedra bezpečnostních studií – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Předpoklady
ROCNIK ( 2 )
Student losuje dvě otázky, na každou otázku má 10 min přípravy.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Osnova
  • 1. Klasické teorie a přístupy ke studiu bezpečnosti. Představte Strategická studia, mírová studia a konfliktní studia. Dále vysvětlete následující teoretické přístupy: Realismus, Racionalismus, Liberalismus, Konstruktivismus a popište, čím jsou tyto teorie a přístupy přínosné pro studium bezpečnosti jako takové.
  • 2. Moderní teorie bezpečnosti a jejich vliv na vývoj bezpečnostních studií. Vysvětlete následující teoretické přístupy a popište, jakým způsobem ovlivnily oblast bezpečnostních studií: Kritická teorie a její přínosy pro zkoumání bezpečnosti. Charakteristika a přínosy Kodaňské školy.
  • 3. Universální hodnoty bezpečnosti a bezpečnostní dopady vyplývající ze střetu protichůdných civilizací. Představte klíčovou bezpečnostní terminologii, vysvětlete základní pojmy a představte mezinárodní výzkumné instituce zabývající se způsoby měření bezpečnosti.
  • 4. Dílčí druhy bezpečnosti a vzájemná komparace klíčových rozdílů. Vysvětlete a porovnejte následující okruhy: vojenská bezpečnost; bezpečnost státního režimu; sociální bezpečnost; environmentální bezpečnost; ekonomická bezpečnost; bezpečnost člověka, občana a jeho majetku.
  • 5. Příčiny a následky obou světových válek. Porovnejte hospodářské, společenské, bezpečnostní i geopolitické příčiny, dopady a následky obou světových válek. Identifikujte sérii obdobných trendů v současné mezinárodní společnosti a nalezněte paralely s dnešním světem.
  • 6. Podstata a fungování triády bezpečnosti. Charakterizujte fungování konceptu triády bezpečnosti v rámci její vnitřní i vnější dimenze. Popište, jaké znáte dílčí triády bezpečnosti a dále detailně vysvětlete podstatu i fungování triády jaderné bezpečnosti.
  • 7. Bezpečnostní politika ČR: Představte hlavní bezpečnostní hrozby a rizika ČR. V neposlední řadě vysvětlete problematiku ochranu kritické infrastruktury a surovinovou bezpečnost ČR.
  • 8. Nástroje bezpečnostní politiky. Na základě konkrétních příkladů z historie vysvětlete koncepty nazývané tvrdá a měkká síla v bezpečnostní politice a dále charakterizujte omezení jejich použití i následná rizika pro post-konfliktní společnost.
  • 9. Organizace spojených národů a její vliv na mezinárodní bezpečnostní prostředí. Vysvětlete úlohu, fungování a omezení Rady Bezpečnosti OSN. Představte klíčový obsah Charty OSN a popište její vliv na bezpečnostní politiku členských států.
  • 10. Washingtonská smlouva, Severoatlantická rada, úloha a možnosti omezení působení NATO. Alianční operace. Představte organizační strukturu a fungování Severoatlantické aliance. Dále se zaměřte na porovnání významu NATO v době Varšavského paktu a v současnosti.
  • 11. Fungování evropské bezpečnosti. Popište vývoj a fungování vnější i vnitřní bezpečnosti Evropské unie. Vysvětlete pět strategických cílů v oblasti vnitřní bezpečnosti EU, charakterizujte Stockholmský program a představte očekávaný budoucí vývoj.
  • 12. Obranný a bezpečnostní rozměr EU, důvody pro evropské vojenské operace a smlouva Berlin plus. Představte bezpečnostní a obrannou politiku EU. Charakterizujte pojmy Západoevropská unie, Berlin plus a formování evropské armády. Vysvětlete dopady Lisabonské smlouvy a novou strategii pro bezpečnostní a zahraniční politiku Evropské Unie z roku 2016.
  • 13. Transatlantická vazba. Vysvětlete pojmy westernizace i amerikanizace. Dále charakterizujte aktuální dilemata západní liberální společnosti a fenomén globalizace jako bezpečnostního jevu.
  • 14. Soupeření o zdroje, strategické suroviny a energetická bezpečnost. Vysvětlete problematiku soupeření o zdroje a představte související konflikty. Dále vysvětlete vliv moderních technologií dotýkající se změny preferenčních zdrojů i změny zdrojových surovinových regionů.
  • 15. Zbraně hromadného ničení a omezení jejich použití v současné praxi. Kategorizujte a posléze charakterizujte dílčí zbraně hromadného ničení. Vysvětlete jejich specifický účinek, působnost i dopady jejich užití. Dále vysvětlete postoj odstrašení v diplomacii a představte klíčové mezinárodní úmluvy působící proti využívání zbraní hromadného ničení.
  • 16. Role náboženství a národnostních menšin na bezpečnostní politiku státu. Vysvětlete vznik rizik spojený s náboženským extremismem a popište chování nebezpečných náboženských sekt. Dále představte syndrom menšiny a rozdílné způsoby určené k jejich přirozené i nucené asimilaci.
  • 17. Mezinárodní organizace a soukromé vojenské i bezpečnostní společnosti a jejich vliv na mezinárodní bezpečnost. Představte klíčové organizace i soukromé bezpečnostní společnosti, popište jejich vliv na hodnotový žebříček referenčního subjektu a vysvětlete omezení i přínosy jejich působení, jak v době míru, tak i při vojenské operaci.
  • 18. Vliv organizovaného zločinu na bezpečnostní stabilitu mezinárodní společnosti. Charakterizujte vliv proliferace drog a obchodu s lidmi na hodnoty postižené společnosti. Představte další dílčí druhy mezinárodního zločinu i způsoby boje proti těmto aktivitám.
  • 19. Nové technologie a způsob jejich využití napříč bezpečnostními konflikty historie. Přibližte dopady civilního technologického vývoje i vliv kontinuálního rozvoje vojenských technologií na bezpečnostní prostředí jak v historii, tak i v současnosti.
  • 20. Kybernetická bezpečnost a sběr informací podle jednotlivých sektorů zpravodajských složek. Vysvětlete problematiku sběru informací ve vazbě na fungování zpravodajských a informačních složek státní bezpečnosti. Přibližte problematiku kybernetické bezpečnosti jako nového bezpečnostního fenoménu.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2020, jaro 2021, podzim 2021, jaro 2022, léto 2022, podzim 2022, jaro 2023, léto 2023, podzim 2023, jaro 2024.