k82601 Vývoj české politické vědy

Vysoká škola CEVRO
zima 2009
Rozsah
0/0. Ukončení: z.
Vyučující
Prof. PhDr. Jan Škaloud, CSc. (přednášející)
Garance
Katedra politologie a mezinárodních vztahů – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je uvést do vývoje vědeckého poznávání politiky včeských zemích od středověku do současného období vsouvislosti sproměnami českého státu, včetně překážek, které tento vývoj komplikovaly.
Osnova
  • 1. Nejdůležitější poznatky období středověku ve vývoji českého poznávání politiky.
    Karel IV. a jeho přínos křízení a budování státu. Jan Hus jako myslitel přesahující hranice státua běžného myšlení (boj proti korupci a obhajoba pravdy), který je vdějinách politické vědy považovaný za světového myslitele. Jiří zPoděbrad - jeden zprvních pokusů o vytvoření Evropy.
    Vliv církve na středověké politické myšlení: Pozitiva a zápory.
    2. Vývoj evropského politického myšlení ve středověku. Směřování kakademické disciplíně.
    15. až 19. století. Politika jako akademický předmět. Politické myšlení ve Švédsku, Holandsku, Francii, Anglii, Německu a Spojených státech.
    3. Vývoj politického myšlení na českém území v 18. a 19. století.
    Převládající národní sebeuvědomování. Historické, právní, filozofické vědy a sociologie se stále více zabývají politickou problematikou. Vyvrcholením tohoto vývoje jsou práce T.G. Masaryka, mj.jeho knihy Česká otázka, Sociální otázka a Světová revoluce. Přechod od teorie kpraktické politice.
    4. Česká politická věda vmeziválečnémČeskoslovensku.
    Zvyšování pozornosti kpolitickým otázkám mezi ekonomy, sociology a právníky. Vznik Masarykovy sociologické společnosti. Rozvoj státovědy jako příštího odvětví politické vědy. Vliv sociologie (Emanuel Chalupný, Inocenc Bláha). Jan Mertl a jeho kniha Politické strany jejich základy a typy vdnešním světě zroku 1931. Josef L. Fischer. Brněnská právnická škola (Jaroslav Kallab a další).
    Politická věda stále ještě není samostatnou akademickou disciplinou.
    5. Vývoj po 2.sv. válce
    Počátek institucionalizace politické vědy jako akademické disciplíny a představitelé tohoto vývoje vpolitické vědě: Jaroslav Vozka, Radim Foustka, Otakar Machotka a další.. Vznik Vysoké školy politická a sociální. Roky 1967-68. Vznik Československé společnosti pro politické vědy, která se stává členem IPSA Po r. 1968 je tento vývoj přerušen a politická vědaexistuje pouze pod kontrolou tehdejšího státu. R. 1969 vychází první Úvod do politologie.
    6. Vývoj po roce 1989
    Po r. 1989 jsou ustavovány katedry politologie na vysokých školách, nejdříve na VŠE a potom na dalších univerzitách vznikají katedry a fakulty politických věd (vPraze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Hradci Králové a jinde).
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/zima2009/k82601