d84917 Obecní policie a veřejné bezpečnostní sbory

Vysoká škola CEVRO
zima 2013
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
JUDr. Mgr. Luboš Jemelka, Ph.D., MBA (přednášející)
JUDr. Pavel Vetešník, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra veřejného práva a veřejné správy – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Předmět „Obecní policie a veřejné bezpečnostní sbory“ je určen studentům, kteří mají zájem seznámit se blíže s organizací a činností obecní policie a veřejných bezpečnostních sborů. Poskytne základní informace o působnosti, organizaci ařízení obecní policie i Policie České republiky. Popsány a srovnány budou také jednotlivá oprávnění, povinnosti adonucovací prostředky těchto bezpečnostních sborů nebo předpoklady pro činnosti jejich strážníků, resp. příslušníků. Vtéto souvislosti bude popsán také zákon oslužebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, který se vedle Policie ČR týká také Hasičského záchranného sboru České republiky, Celní správy České republiky, Vězeňské služby České republiky, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky ainformace. Vnávaznosti na to budou přiblíženy nejdůležitější skutečnosti týkající se těchto dalších bezpečnostních sborů apro úplnost budou doplněny informace týkající se veřejných stráží asoukromých bezpečnostních služeb. Předmět bude zaměřen nejen na obecnou právní úpravu, ale i na praktické příklady zpraxe svyužitím zkušeností vedoucího právního oddělení Městské policie hlavního města Prahy, JUDr. Bc. Pavla Vetešníka.
Osnova
  • 1. Působnost, organizace a řízení obecní policie (včetně uzavírání související veřejnoprávních smluv)
    2. Předpoklady pro činnost strážníka obecní policie (týkající se jeho věku, bezúhonnosti, spolehlivosti, zdravotní způsobilosti i odborné způsobilosti)
    3. Jednotlivá oprávnění a povinnosti strážníků obecní policie (oprávnění a povinnosti jak podle zákona o obecní policii, tak také podle dalších právních předpisů)
    4. Působnost, organizace a řízení Policie České republiky (včetně spolupráce Policie České republiky s dalšími bezpečnostními sbory, orgány a osobami)
    5. Předpoklady pro činnost příslušníka Policie České republiky, resp. jiného bezpečnostního sboru
    6. Služební poměr příslušníků bezpečnostních sborů (otázky jeho vzniku, změn a ukončení, nároky a povinnosti, resp. omezení některých práv, které z něj vyplývají, úprava odpovědnosti za škodu, apod.)
    7. Jednotlivá oprávnění a povinnosti příslušníků Policie České republiky (oprávnění a povinnosti jak podle zákona o Policii ČR, tak také podle dalších právních předpisů)
    8. Hasičský záchranný sbor České republiky (jeho působnost, organizace, řízení, oprávnění a povinnost jeho příslušníků)
    9. Celní správa České republiky (její působnost, organizace, řízení, oprávnění a povinnost jeho příslušníků)
    10. Vězeňská služba a justiční stráž České republiky (její působnost, organizace, řízení, oprávnění práva a povinnost jeho příslušníků)
    11. Generální inspekce bezpečnostních sborů (její působnost, organizace, řízení, oprávnění práva a povinnost jeho příslušníků)
    12. Zpravodajské služby České republiky (BIS, ÚZSI či Vojenské zpravodajství, jejich činnost a dohled nad nimi)
    13. Veřejné stráže a soukromé bezpečnostní služby (lesní, rybářská, myslivecká stráž a stráž ochrany přírody a činnost soukromých bezpečnostních agentur)
Metody hodnocení
Podmínkou pro udělení zápočtu je splnění jedné z následujících podmínek podle výběru studenta: 1. úspěšné absolvování testu na poslední hodině 2. vypracování seminární práce na téma určené po dohodě sgarantem kurzu
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2011, zima 2012.
  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/zima2013/d84917