d97107 Teorie bezpečnosti

Vysoká škola CEVRO
zima 2014
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Jan Jireš, Ph.D. (přednášející)
Ing. Vladimír Karaffa, CSc. (přednášející)
Prof. MUDr. Jan Österreicher, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra bezpečnostních studií – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Předmět poskytnout odborné znalosti k pochopení struktury fenoménu bezpečnosti ve smyslu multilaterální povahy, mnohoaspektové a interdisciplinární podstaty, vnější i vnitřní bezpečnostní politiky státu v návaznosti na mezinárodní bezpečnostní politiku OSN, EU, OBSE a NATO, a to v kontextu minulého, současného a budoucího bezpečnostního prostředí. Dalším zaměřením předmětu je poskytnout studentům nezbytný nocionální aparát bezpečnostní terminologie České republiky v návaznosti na teorii bezpečnosti a terminologii EU a NATO a objasnit systémové charakteristiky bezpečnostního prostředí, bezpečnostní a vojenské (obranné) strategie, bezpečnostních nevojenských a vojenských hrozeb a generovaných bezpečnostních rizik. Vytvořit předpoklady pro schopnost studentů citlivého vnímaní, kvantifikovanou validaci a verifikaci, rychle a správně se orientovat v mezinárodním a národním bezpečnostním prostředí a kultivaci vlastních názorů a postojů k otázkám bezpečnosti a dovednosti nezbytné k vytváření a formulování vlastních systémových schémat řízení říká a řešení problémů v rámci bezpečnostního prostředí. o úspěšném absolvování budou studenti schopni definovat a vysvětlit základní pojmy české bezpečnostní terminologie. Studenti budou umět v historickém kontextu zhodnotit dimenze vývoje bezpečnostního prostředí, identifikovat bezpečnostní hrozby a z nich generována bezpečnostní rizika. Studenti budou schopni vysvětlit a interpretovat bezpečnostní politiku, problematiku prevence rizik a krizového managementu, Studenti budou schopni analyzovat a vyhodnocovat informace pro použití bezpečnostním managementem jak v oblasti veřejné správy tak v oblasti soukromých bezpečnostních služeb.
Osnova
  • 1.Podstata teorie bezpečnosti (teoreticko-metodologické základy klasické a moderní školy teorie bezpečnosti)
    2.Terminologie teorie bezpečnosti, základní nocionální aparát, terminologický slovník
    3.Charakteristika světového a evropského bezpečnostní prostředí od konce druhé světové války po rozpad bipolárního světa
    4.Charakteristika bezpečnostní prostředí po 11.9.2001 (USA, NATO, EU, globální terorismus, extremismus)
    5.Bezpečnostní systém (společenský bezpečnostní systém a jeho prvky, referenční objekt, bezpečnostní subjekt, vazby, vztahy a souvislosti)
    6.Vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek (národní a evropská rovina)
    7.Bezpečnostní politika a strategie EU a NATO
    8.Bezpečnostní a obranná strategie ČR
    9.Bezpečnostní výzkum, projekty EU v oblasti bezpečnostního výzkumu
    10.Podstata a obsah bezpečnostního vzdělávání, evropský a národní rámec kvalifikačních kritérií typové pozice bezpečnostního manažera
    11.Aktuální tendence vývoje mezinárodního a národního bezpečnostního prostředí
    12.Písemný test (jako podklad ke kombinované zkoušce)
Metody hodnocení
viz přiložený sylabus
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, jaro 2020, léto 2020, jaro 2021.