2022
Self-employed Status of the Commercial Agent in European View
PILÍK, VáclavZákladní údaje
Originální název
Self-employed Status of the Commercial Agent in European View
Název česky
Nezávislost obchodního zástupce z evropského pohledu
Autoři
PILÍK, Václav (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Praha, Law in Business of Selected Member States of the European Union. Proceedings of the 14th International Scientific Conference, od s. 74-85, 12 s. 2022
Nakladatel
TROAS, s.r.o.
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50501 Law
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
elektronická verze "online"
Odkazy
Kód RIV
RIV/27590101:_____/22:00000220
Organizační jednotka
Vysoká škola CEVRO
ISBN
978-80-88055-14-3
ISSN
Klíčová slova česky
obchodní zástupce;nezávislost
Klíčová slova anglicky
commercial agent;self-employed status
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 19. 9. 2023 14:45, JUDr. Václav Pilík, Ph.D.
V originále
The commercial agents’ self-employed status is an integral part of their definition. By this status, commercial agents are distinguished especially from persons engaged in similar activities, but in dependent position towards the principal. In general view, criterion of self-employed status seems to be clear; in specific cases, however, it may be difficult to apply. In EU Member States, moreover, it shall apply accordingly to Commercial Agents Directive. This contribution attempts systematically to assess the case law of EU courts and Draft Common Frame of Reference as valuable sources of guidelines for interpretation and application of that criterion.
Česky
Nedílnou součástí definice obchodních zástupců je jejich status osoby samostatně výdělečně činné. Tímto postavením se obchodní zástupci odlišují zejména od osob, které vykonávají obdobnou činnost, ale jsou v závislém postavení vůči zadavateli. Z obecného hlediska se kritérium statusu osoby samostatně výdělečně činné jeví jako jednoznačné, v konkrétních případech však může být obtížně aplikovatelné. V členských státech EU se navíc přiměřeně použije směrnice o obchodních zástupcích. Tento příspěvek se pokouší systematicky zhodnotit judikaturu soudů EU a návrh společného referenčního rámce jako cenné zdroje vodítek pro výklad a aplikaci tohoto kritéria.