SZZk_PMAB Právní a mezinárodní aspekty bezpečnosti

Vysoká škola CEVRO
jaro 2024
Rozsah
0/0. 6 kr. Ukončení: SZk.
Předpoklady
PROGRAM ( N - BM )
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Osnova
  • 1. Vysvětlete pojem bezpečnost a jak je tato zajištěna v ČR legislativně. Jaké jsou základní rozdíly mezi soukromoprávními a veřejnoprávními delikty? Jaký význam pro bezpečnost má kognitivní předsudek? Jaké jsou z pohledu realismu hlavní principy mezinárodní bezpečnosti?
  • 2. Jakou roli v bezpečnostní oblasti zastává Ústava ČR? Jak vzniká právní odpovědnost? V čem spatřujete přínos sociálního konstruktivismu ve vztahu k bezpečnosti? Vysvětlete pojem kolektivní bezpečnost a uveďte historické příklady.
  • 3. Vysvětlete, proč Bezpečnostní strategie ČR patří mezi významné a dostupné oficiální dokumenty vlády ČR. Charakterizujte trestný čin a jeho pojmové vymezení. Uveďte, co si lze představit pod pojmem konfirmační zkreslení. Charakterizujte hlavní aspekty fungování mechanismu rovnováhy moci.
  • 4. Jaké jsou strategické zájmy ČR v rámci bezpečnosti? Charakterizujte správní delikt a jeho pojmové vymezení. Jaké jsou obecné zásady správního trestání? Vysvětlete pojem prognózování v bezpečnosti. Popište vývoj mezinárodních bezpečnostních institucí.
  • 5. Vyjmenujte úrovně řízení složek IZS po vzniku mimořádné události. Vysvětlete význam pojmu ultima ratio a co je zásada nullum crimen sine lege. Uveďte druhy a rozdělení formálních modelů bezpečnosti. Vysvětlete důvody vedoucí ke vzniku Společnosti národů.
  • 6. Jaká je funkce kontrolních výborů v poslanecké sněmovně ČR? Jaká je odpovědnost právnických osob za přestupky? Uveďte, jaké druhy a typy analýz se v bezpečnosti používají a aplikujte tyto názorně na konkrétní případ. Uveďte příklady působení ČR v mezinárodních vojenských misích.
  • 7. Jaká je bezpečnostní politika ČR? Srovnejte ji s bezpečnostní politikou EU a sousedních zemí. Co je soukromoprávní odpovědnost? Vysvětlete pojem a účel výuky podle Kodaňské školy, její filosofii a zaměření. Popište proces ustavení OSN.
  • 8. Vysvětlete pojem veřejný pořádek. Kdo v ČR ručí, nebo spolupůsobí, k zajištění veřejného pořádku v systému bezpečnosti ČR? Co jsou kázeňské přestupky? Uveďte dělení syntézy a způsoby jejího použití a uplatnění v praxi. Charakterizujte hlavní orgány OSN a jejich pravomoci. Jaké je složení Rady bezpečnosti OSN a jaké jsou její pravomoci?
  • 9. Vysvětlete pojmy bezpečnost, mimořádná událost, veřejný pořádek. Co jsou pořádkové delikty a popište jejich znaky. Uveďte, jaké rozdíly v ekonomickém a politickém sektoru z pohledu bezpečnosti. Popište mechanismus mírových operací OSN.
  • 10. Vyjmenujte rozdíly zajištění veřejného pořádku a v pravomocích Policie ČR a Obecní (městské) policie. Popište druhy disciplinární odpovědnosti. Vysvětlete pojem válečný konflikt. Charakterizujte pojem kyberkriminalita. Uveďte metody a způsoby ochrany sítí a PC před hackerskými útoky. Jakým způsobem byla činnost OSN ovlivněna výrazným nárůstem počtu států za dobu jeho existence?
  • 11. Popište a vyjmenujte společenské determinanty v systému bezpečnosti. Jak upravuje obecně působnost trestní zákoník? Co je recidiva? Uveďte dělení válečných konfliktů. Vysvětlete procesy vedoucí ke vzniku OBSE.
  • 12. Vyjmenujte funkci obecních a krajských úřadů v systému bezpečnosti a popište jejich reakci na narušení veřejného pořádku. Co je osobní působnost přestupkového zákona? Popište vznik a důvod konfliktů v Sýrii a Afganistánu. Jakou roli v aktivitách EU hraje Společná bezpečnostní a obranná politika?
  • 13. Jaký je rozdíl mezi bezpečnostní komisi, bezpečnostním výborem a bezpečnostní radou kraje? Jak je v zákoně o odpovědnosti za přestupky vymezena místní působnost? Uveďte druhy diagnostikovaných technik. Popište mechanismus vzniku NATO.
  • 14. Kdo svolává a jmenuje členy bezpečnostní rady státu, kraje a obce? Co jsou to distanční přestupky? Jaké jsou přitěžující okolnosti? Uveďte strukturu analytických technik v bezpečnosti a vysvětlete, proč se v praxi používají zmíněné techniky, a k jakému účelu slouží? Popište proces rozšiřování NATO od devadesátých let dál.
  • 15. Objasněte pojmy místní a osobní znalost. Kde se můžeme s těmito pojmy nejčastěji setkat a k čemu se využívají? Kdo je spolupachatel a nepřímý pachatel? Uveďte druhy opozičních technik. Definujte pojem organizovaný zločin a organizovaná zločinecká skupina. Popište vývoj Varšavské smlouvy a okolnosti jejího zániku.
  • 16. Jmenujte základní složky IZS a uveďte příklady reakce silových složek státu na narušení veřejného pořádku. Uveďte jednotlivé příklady zavinění. Vysvětlete zásadu volného hodnocení důkazů. Uveďte strukturu analytických technik a vysvětlete, proč se v praxi používají zmíněné techniky, a k jakému účelu slouží. Uveďte, jak v NATO funguje systém reakce na krize.
  • 17. Objasněte, kdo kontroluje bezpečnostní složky a Policii ČR při jejich činnostech. Srovnejte tresty podle trestního zákoníku a přestupkového zákona. Uveďte druhy technik imaginativního myšlení. Uveďte a charakterizujte jednotlivé orgány krizového managementu NATO.
  • 18. Jaká je funkce kontrolních výborů v poslanecké sněmovně ČR? Kdo je spolupachatel a nepřímý pachatel? Uveďte strukturu analytických technik a vysvětlete, proč se v praxi používají zmíněné techniky, k jakému účelu slouží? Popište princip fungování bezpečnostní spolupráce EU a NATO.
  • 19. Vysvětlete význam taktického řízení v případě záchranných a likvidačních prací složek IZS. Jaký je rozdíl mezi nutnou obranou a krajní nouzí? Popište proces odvolací řízení. Vysvětlete pojemterorismus. Popište princip, filosofii terorismu a jeho dopad na bezpečnostní systém státu. Jaké jsou hlavní principy Společné bezpečnostní a obranné politiky?
  • 20. Jaký je význam a funkce strategického řízení? Objasněte pojem svolení poškozeného a přípustné riziko, uveďte příklady. Uveďte a specifikujte pojem kybernetické hrozby. Co může kybernetický útok způsobit a jaké může napáchat škody? Popište, jak došlo ke vzniku OBSE a jaký tato událost měla v globálním kontextu význam. Definujte jednotlivé pilíře činnosti OBSE.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/jaro2024/SZZk_PMAB