d84873 Mezinárodní vztahy

Vysoká škola CEVRO
léto 2016
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Petr Janoušek, Ph.D. (přednášející)
Mgr., M.A. Lukáš Novotný, Dr. phil. (přednášející)
PhDr. Pavel Pšeja, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra politologie a mezinárodních vztahů – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Hlavním cílem kurzu je představit základní koncepty a problémy mezinárodní politiky tak, jak jsou formulovány různými teoriemi mezinárodních vztahů. Předmět se zaměřuje na mezinárodně politickou tématiku, která má být doplněním poznatků zkurzů věnujících se mezinárodním a ekonomickým otázkám. Jedná se o zpracovaný cyklus 13. přednášek z teorie mezinárodních vztahů, které se věnují oblastem jako historie mezinárodních vztahů od antiky až po současnost, konceptu rovnováhy moci, geopolitice, idealismu v první polovině 20. století, dále pak náhledu na marxistické pojetí mezinárodní vztahů, nástupu behavioralismu, neorealismu a neoliberalismu. Součástí jsou také teorie integrace světové, ale hlavně evropské. Kurz poskytne také úvod do dnes nově se rozvíjejících podoborů mezinárodních vztahů, jakými jsou zejména bezpečnostní (a strategická) studia, rozvojová studia či teorie a řešení konfliktů.
Osnova
  • 1. Úvod do studia mezinárodních vztahů
    2. Stát jako subjekt mezinárodních vztahů
    3. Formování mezinárodního systému
    4. Čtyři velké debaty vmezinárodních vztazích
    5. Mezinárodní organizace a režimy
    6. Bezpečnostní a strategická studia
    7. Mírová studia a řešení konfliktů
    8. Válka vteorii mezinárodních vztahů
    9. Rozvojová studia
    10. Globalizace a globální vládnutí
    11. Diplomatická studia
    12. Teorie evropské integrace
    13. Teorie evropské integrace
Metody hodnocení
Referát, seminární práce, test. Zpracování seminární práce kombinující teoretické a praktické přístupy kvybranému aspektu mezinárodní politiky vrozsahu min. 10-12 stran. Východiska – okruhy ztematického vymezení. Příklady témat/okruhů seminárních prací: - Teoretické přístupy ke studené válce - Dimenze chudoby a uvedení na příkladě vybrané země třetího světa - Problematika failed states na vybraném příkladě - Globální vládnutí na příkladě MMF - Kulturní diplomacie vybrané země - Kodaňská škola a její koncept bezpečnosti - Teorie euroskepticismu a její aplikace na myšlenky V. Klause - Zdroje federalismu vůči evropské integraci - Spill-over vevropské integraci na příkladě SZBP
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2011, zima 2012, zima 2013, léto 2014, léto 2015, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, podzim 2019, jaro 2020, léto 2020, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023.