k80620 Mezinárodní organizace

Vysoká škola CEVRO
zima 2009
Rozsah
0/0. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Jan Jireš, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Michal Kořan, Ph.D. (přednášející)
Garance
Katedra politologie a mezinárodních vztahů – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Kurz kombinuje formu přednášky a semináře. Jeho ambicí je nabídnout studentům celkový přehled o teorii a praxi institucionalizace mezinárodních vztahů a o jejích dílčích problémech a otázkách. Kurz se bude zabývat nejen mezinárodními vládními organizacemi, ale i jinými typy mezinárodních kooperativních institucí, i když mezivládním organizacím bude věnována prioritní pozornost. Kurz se nebude zabývat evropskou integrací, která představuje zcela specifický fenomén. Kurz je rozdělen na čtyři bloky.
Osnova
  • BLOK A
    1. Základní charakteristiky moderního (vestfálského) mezinárodního systému. Odlišnosti mezi státem (hierachií) a mezinárodním prostředím (anarchií). Aktéři mezinárodních vztahů. Proměny vestfálského systému vposledních desetiletích.
    2. Možnosti a způsoby spolupráce mezi aktéry vmoderním mezinárodním systému. Odlišné pohledy na tento problém uhlavních teoretických přístupů vmezinárodních vztazích (realismus, liberalismus, marxismus, konstruktivismus).
    BLOK B
    3. Klasifikace mezinárodních kooperativních institucí a mezinárodních organizací. Charakteristiky jednotlivých typů mezinárodních organizací.
    4. Role a funkce mezinárodních organizací. Mezinárodní organizace jako politický systém. Teorie mezinárodních režimů. Funkce mezinárodních režimů.
    BLOK C
    5. Historický přehled institucionalizace mezinárodních vztahů před rokem 1944.
    6. Historický přehled institucionalizace mezinárodních vztahů do roku 1989.
    7. Vývoj institucionalizace mezinárodních vztahů po skončení studené války.
    BLOK D
    8. Systém OSN a současné diskuse o jeho reformě.
    9. Vývoj evropské bezpečnostní architektury a jejích hlavních komponentů.
    10. Regionální kooperace a integrace vmimoevropských oblastech (Afrika, Latinská Amerika, východní a jihovýchodní Asie).
    11. Transnacionální kooperace a mezinárodní nevládní organizace. Ekonomická globalizace a nadnárodní korporace jako specifický typ mezinárodních organizací.
Metody hodnocení
Kurz je zakončen zápočtem. Podmínky pro jeho udělení jsou tři: ? Nejméně 66% docházka (během semestru lze tedy absentovat nejvýše čtyřikrát). ? Vypracování seminární práce vrozsahu 6-7 normostran (10.800-12.600 znaků včetně mezer). Tématem seminární práce je analýza studentem vybrané mezinárodní organizace za pomoci teoretického instrumentáře získaného v průběhu kurzu. Doporučená struktura práce je uvedena níže vtomto sylabu. ? Test znalostí vrozsahu povinné literatury a látky probírané vprůběhu kurzu. Test se uskuteční během zkouškového období a bude vypsáno několik termínů. Doporučená struktura seminární práce: viz sylbus v příloze
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2008, léto 2009, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2015, podzim 2017.
  • Permalink: https://is.vsci.cz/predmet/cevro/zima2009/k80620