d87377 Mezinárodní bezpečnostní instituce

Vysoká škola CEVRO
léto 2020
Rozsah
0/0. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Libor Frank, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Daniel Machytka, Ph.D. (přednášející)
PhDr. Jan Paďourek (přednášející)
Tomáš Raděj, Ph.D. (přednášející)
Tomáš Šmíd (přednášející)
Garance
Katedra bezpečnostních studií – Katedry – Rektor – Vysoká škola CEVRO
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s podobou, fungováním, agendou, nástroji a vzájemnými vztahy klíčových mezinárodních organizací a režimů zabývajících se zajišťováním bezpečnosti. Předmět se zabývá institucionalizací bezpečnostních vztahů v globální perspektivě: věnuje se nejenom institucím, tvořícím evropskou bezpečnostní architekturu (NATO, EU, OBSE, Rada Evropy), a institucím zajišťujícím globální management bezpečnosti v širším smyslu (OSN) ale i nezápadním regionálním bezpečnostním organizacím (Africká unie, ASEAN) a režimům. Po úspěšném absolvování budou studenti schopni porozumět diskusím o postavení, významu a úloze mezinárodních (multilaterálních) institucí v zajišťování mezinárodní stability a bezpečnosti v posledních přibližně sto letech. Budou rozumět tomu, že na význam, role a prospěšnost mezinárodních bezpečnostních institucí existovaly a existují různé názory, které v zásadě odpovídají základním myšlenkovým tradicím v rámci teorií mezinárodních vztahů. Zároveň budou rozumět současnému mezinárodnímu institucionálnímu uspořádání v oblasti bezpečnosti v Evropě i mimo ni. Budou znát koncept Evropské bezpečnostní architektury i podobu, postavení a činnost jednotlivých institucí působících v jejím rámci.
Osnova
  • 1. Mezinárodní bezpečnost a její institucionální zajištění: klíčové koncepty (kolektivní bezpečnost, kooperativní bezpečnost, bezpečnostní společenství, rovnováha moci, mezinárodní organizace a mezinárodní režimy).Teorie mezinárodních vztahů a mezinárodní bezpečnost.
    2. První moderní pokus o kolektivní bezpečnost - Společnost národů. Systém OSN po roce 1945 (založení OSN, Rada bezpečnosti OSN)
    3. Evoluce a milníky OSN. Současné diskuse o reformě OSN a složení RB OSN. Nástroje OSN při zajišťování mezinárodní bezpečnosti. Praktické aktivity OSN.
    4. Evropská bezpečnostní architektura: současný stav a budoucí perspektivy (NATO, EU/CSDP, OBSE a jejich vzájemné vztahy). NATO v době studené války.
    5. Adaptace Severoatlantické aliance po skončení studené války.
    6. NATO a vojenské operace krizového managementu.
    7. Bezpečnostní rozměr evropského integračního procesu.
    8. OBSE - pokus o regionální bezpečnostní instituci.
    9. Nezápadní regionální bezpečnostní instituce(Afrika, jihovýchodní Asie, Latinská Amerika, Varšavská smlouva, země bývalého SSSR).
    10. Mezinárodní bezpečnostní režimy I.
    11. Mezinárodní bezpečnostní režimy II.
    12. Česká republika a její členství v OSN, NATO, EU a OBSE. Role malých států v mezinárodních bezpečnostních institucích.
Metody hodnocení
V prezenční i distanční formě se kurz zakončuje ústní zkouškou. Ke zkoušce budou připuštěni pouze studenti, kteří řádně splnili podmínky k udělení zápočtu (viz dále). Na ústní zkoušku se připravte v úplném rozsahu z literatury a okruhů dle sylabu předmětu. Dále doporučujeme použít také opory ke studiu, které vám pomohou k hlubší orientaci v předmětu. V prezenční formě studenti absolvují doprovodná cvičení a semináře. V rámci seminářů studenti vypracují referát, týmovou případovou studii a seminární práci. Obsahové náležitosti těchto podmínek i způsob jejich prezentace stanoví vedoucí seminářů na úvodní hodině.V distanční formě studia dálkový studenti získají zápočet sepsáním seminární práce na definované téma v rozsahu 15 a více normostran. Seminární práce musí vycházet z odborných recenzovaných článků, z odborných monografií a ze studia doprovodné literatury. Témata seminární prací přidělí vedoucí kurzu během úvodních přednášek.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2021.